Poslouchat country znamená žít country . . .

Začínáte s texty - znáte textové dílny SJ ?

28.07.2010 14:06

Pokud bych měl označit z denní nabídky letošní Zahrady to, co mě zaujalo a vtáhlo naprosto dokonale, pak je to Textová dílna Slávka Janouška. A nejen proto, že pro své označení nepoužívá u nás poněkud přihlouple znějící anglické pojmenování.

Ať už u několik let fungujícího sdružení textařů, písničkářů, básníků i jinak aktivních lidiček stál na počátku Slávek Janoušek nebo Kuba Horák ze skupiny Zhasni, nemyslím si, že je to pro vnitřní chod tohoto uskupení důležité. Tak třeba letošní dramaturgii zámeckého odpoledne Textovky se uvolil poskládat brněnský Michal Kosmonaut Šimíček. Do bohatě pestrého bloku písniček, básniček, textových vážností i ptákovin se zapojilo prakticky všech devatenáct aktérů Dílny na Zahradě přítomných.

A tak jsme mezi nimi našli andělského Honzu Žambocha, již zmiňované Kubu Horáka a Kosmonauta - neformálně sdružené v duu Los Plešos (proč asi ten název?), textaře Jardu Síbrta, klávesově i zde aktivního Ivoše Cicvárka, skvělé nejen bluesové přihrávače Jirku Svítka a Laďu Zítku, vypravěčsky vtipně vděčného Arnošta Frauenberga, nepřehlédnutelného Jiřího Montyho Montyčáka, vtipem sršícího moderátora letošních zahradně večerních programů Petra Sedláčka, trampsky laděného Honzu Ereta i několik dalších zajímavých hudebních tváří (Jitka Glossová, Marek Vojda).

Abych ale začal od začátku. Už dopoledne se na trávníku zámeckého parku sešla řádka členů Dílny, aby zpracovali na místě zadané textové téma. Zapojit se samozřejmě mohl každý příchozí. Zkuste si sami otextovat po svém písničku „Kdyby tady byla taková panenka…“ nebo doplnit text, ze kterého máte pevně určeny dva řádky na úvod, řádek uprostřed a poslední slovo. Přemýšlelo se a psalo, aby se mohlo odpoledne předvést…

Samotný odpolední pořad na scéně Zámek, tedy v oné hezké tradiční recitálové místnosti, započal vysvětlením protagonistů Dílny i tohoto pořadu. A pak se nesl blok jednotlivých písní, společných zpěvů povětšinou posbíraných z vydařeného CD Textové dílny Vytrženo z konTEXTU (nemáte-li je, doporučuji), i vstupů mluveného slova. Třeba scénka z pořadu Na Stojáka televize HBO Arnošta Frauenberga, ve které Arnošt badatelsky dospěl k velmi zajímavým závěrům v příběhu O červené Karkulce.

A taky se prezentovaly slovně i zpěvně dopolední textové výtvory. Kdyby tady byla taková justice…, Austrálie, kapela, co by Krtka chtěla…

Jarda Síbrt názorně předvedl, jak se původně plánovaný písničkový text může stát básní a mnohým vítězům literárních soutěží by mohla při tom poklesnout čelist.

Velká chvíle básníků (Kuba Horák, Jarda Síbrt, Petr Sedláček a Daniela Weber) přišla v oblíbeném sepsání básně na diváky zadaná slova a přednes za několik málo minut. Opět můžete zkusit vypotit v rychlosti báseň na slova přehršle, encyklopedie, otruba, trouba, lopata a kostka.

Nedorazili jste? Můžete jen litovat. Kolikrát se vám shlédnout obnažený kotník Jana Žambocha nebo téhož umělce použitého jako držák not Arnoštu Frauenbergovi, několik toužebně natahovaných sekund trvající scénku nazvanou Textová dílna přebírá Anděla (a cenná soška skutečně putovala z ruky do ruky), aby se vzápětí, kdy se po kolování mezi diváky Anděl podíval z okna ven, změnila ve scénku Jak textová dílna přišla o Anděla (zvláštní, že jediný kdo se v tuto chvíli příliš nesmál byl Honza Žamboch) nebo dětskou píseň nevhodnou pro děti, o tom co se může stát sežerou-li vaši křečci vámi pracně a utajovaně pěstovanou jistou rostlinku, kdy se vám podaří pojíst vánoční cukroví a zazpívat si vánoční písně v červenci. Kdy a kde se vám podaří na jedné zahradní židli spatřit a uslyšet tak pestrý blok muziky i slov?

A pokud vás činnost Txtové dílny zaujala, spoustu informací (dokonce i o průběhu Dílny na Zahradě 2010) najdete zde:

https://forum.slavekjanousek.cz

 

O tom, jak na odpoledni Textovky na zámku skutečně bylo, svědčí i moje zahradní poznámky. Zatímco o veškerém dění na celé Zahradě jsem popsal půl stránky, samotná Dílna zabrala strany dvě…

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010