Poslouchat country znamená žít country . . .

Nebyli jste na festivalu Beltaine 2010 - zde je reportáž

10.05.2010 22:04

Na keltský festival Beltaine 2010 jsme Vás zvali v dřívějších pozvánkách, jak to nakonec letost na Beltaine vypadalo, zde reportáž Blembyho ze spřáteleného webzinu. 

30. dubna se na kopcích kolem měst a vesnic rozhořely ohně; nastal večer čarodějnic. Ale víte kam, až kořeny této Filipojakubské (též Valpuržiny) noci sahají. Ano přátelé, tak jako skoro všechny zdejší tradice, hledejme kořeny u Keltů. Ve skutečnosti jde nejspíš o tradici mnohem starší, jen důkazy již nejsou k dispozici. Nejstarší dochované zprávy o svátku ohňů vítajících příchod léta pocházejí z doby halštatské.

Cože to naši předkové vlastně slavili? Na přelomu končícího jara a začínajícího léta je příroda již zcela probuzená, vše je jakoby čisté, neomšelé, probouzejí se touhy milovat a plodit potomstvo; je čas lásky. Svátkem Beltine začíná v keltském kalendáři světlá polovina roku (větší slunce – an ghrian mor); pro většinu tvorů ta lepší, vždyť je to období tepla, růstu a sklizně. Světlá polovina roku předá vládu období tmy (menší slunce – an ghrian beag) až svátkem Samain, začátkem listopadu (na naše Dušičky)… ale to je ještě daleko.

Ale dosti pouček. Pojďme se podívat na jeden takový Beltine v naší době.

V krásné chráněné přírodní lokalitě mezi pražskými Stodůlkami a Řeporyjemi najdete historický skanzen Řepora. A právě zde se sešli potomkové Keltů a hudbymilovné osazenstvo na již  16. ročníku mezinárodního festivalu SVÁTEK KELTSKÉ KULTURY BELTINE 2010.

Celým večerem nás provázeli Václav Rous a Tomáš Karger, kteří úderem 20 hodiny přivítali na podiu polskou skupinu Beltaine.

Beltaine je jednou z předních kapel polské scény hrajících právě tento druh muziky. Jeho jedinečný styl je založen na kombinaci tradiční keltské hudby s hudbou moderní. Styl mají založený na hudebních nástrojích, spjatých s keltskou hudbou, jako například housle, irská bouzouki, mandolína, irské flétny, bodhrán, harmonika, galské a irské dudy. To vše je podporováno netradičními bicími nástroji jako je tabla, cajon, darabuka, djembe a nakonec jsou to nástroje rockové bicí, basa a elektrická kytara. Jejich vystoupení naladilo osazenstvo na nestora české keltské hudby Asonanci.

Asonance je stálicí na české hudební scéně se zaměřením na skotské a irské lidové balady a písně, instrumentální skladby a tance. Skupina byla založena v roce 1976 na pražském gymnáziu Jana Nerudy. Původní repertoár skupiny byl směsí folku a country, později americké a britské balady, které skupinu přivedly k lidové hudbě britských ostrovů. V letech 1990-1992 vznikly první nahrávky skupiny a vznikla tak demokazeta Asonance 1990, která se stala generálkou na projekt „Dva havrani“. V dalších letech začala skupina více koncertovat i v zahraničí, z toho dvakrát na festivalu skotské a irské hudby v Poznani. Zajímavé podněty přinesla také studijní cesta do Irska v roce 1994. Druhý projekt skupiny nese název „Duše mé lásky“. Na letošním Beltine zazněli všechny známé písně, jako Dva havrani, Vikingové a na závěr nesměla chybět Čarodějnice z Amesbury. Ale to se pod podiem už připravoval k nástupu The 1st Czech Pipes and Drums.

The 1st Czech Pipes and Drums je tradiční skotský dudácký soubor, který byl založen z instruktorů a studentů První školy hry na skotské dudy v České republice. Ve své práci navazuje na tradici, kterou koncem 90. let 20. století zahájil historicky první dudácký soubor v České republice (od roku 2004 jako historicky první s bubenickou sekcí v ČR) – the 1st Bohemian Highland Pipers. The 1st Czech Pipes and Drums nám předvedli své umění v plné parádě. Přesně o půlnoci se zde odehrál i slavnostní křest nového CD tohoto sdružení. Křtu se ujal sám William "Chip" Doehring, prvním to zakladatelem 1st Bohemian Highland Pipers.

A nadešel všemi očekávaný okamžik. Na podium se dostavila italská folk-metalová kapela FOLK-STONE.

Folkstone je italská folk - metalová skupina z Bergama. Myšlenka na založení skupiny se zrodila na počátku roku 2005 v hlavách Lorenza (zpěv, dudy), Ferra (basa) a Forese (bicí), kteří chtěli vzkřísit k životu staré melodie a dodat jim metalový punc. Na začátku hráli na dudy, které jsou typické v oblasti Bergamo, ale postupně přidávali i další středověké dudy a píšťaly. Jejich inspirací byly kapely jako In Extremo, Corvus Corax, Schelmish a další středověké kapely. Přibírají k sobě Angelina (kytara), Ruby (dudy), Andrease (perkuse, dudy) a Claru (harfa). Zanedlouho potom vydávají svoje první mini album Briganti Mountain. Jejich vystoupení bylo plné energie a i přes vydatný déšť, který se nad Prahou spustil, dokázali obecenstvo pořádně rozehřát.

Ale to už mě přemohla únava a medovina a já šel spát.

Díky tvrdému spánku jsem se probudil dosti pozdě, tak že jsem promeškal vystoupení několika kapel. Ale vystoupení posledního účastníka Jana Hrubého s uskupením Kukulín jsem ještě stihl.

Co dodat. Prožil jsem šílený příval energie, ze které snad budu čerpat až do 17.ročníku. Tentokrát bude řada na některém koutu Moravy. Tak že se nezbývá než těšit a poděkovat sdružení Bratrstva Keltů za to, že i v těchto těžkých dobách dokázali připravit takovýto nezapomenutelný zážitek. Tak že za rok na dalším BELTINE naviděnou.

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010