Poslouchat country znamená žít country . . .

Prázdniny v Telči začínají

29.07.2010 13:42

V pátek 30. července bude na státním zámku v Telči slavnostně zahájen hudební festival Prázdniny v Telči

Zahajovací večer osmadvacátého ročníku festivalu se ponese v duchu keltského svátku Lughnasad. Záštitu nad letošním děním totiž převzal Lugh - nejen sluneční bůh úrody, ale také inspirace, básnictví, hudby a umění vůbec. Na takové slavnosti nesmějí chybět druidové, bublající kotel hojnosti, keltské pivo a dožínkové placky. Jako bardi vystoupí na zámeckém nádvoří kapely Jauvajs, Bran a irští reci Sliotar, kteří jsou známí svým osobitým folkrockovým pojetím tradičních melodií. Díky tepající hudbě se návštěvníci budou moci společně s taneční skupinou Coiscéim vrhnout do víru irských a bretonských tanců.

Tím vším ovšem Prázdniny v Telči teprve začínají. Exotické zahájení festivalu bude pokračovat i v sobotu, kdy se na zámecké nádvoří snesou čarodějky z východu, kapela DakhaBrakha. Ukrajinská kapela, která sestává ze tří jezinek s uhrančivými hlasy a jednoho zamračeného kozáka, balancuje na hranici tradiční a současné hudby. DakhaBrakha vychází z městských muzikálních vlivů a zároveň nasává inspiraci z hluboko ponořených kořenů ukrajinského folklóru. Jejich vystoupení je meditativní šamanský rituál i bujará taneční party. DakhaBrakha je jedna z prvních ukrajinských kapel žánru world music a v mnohém se podobá slavné finské skupině Värttina.

Před DakhaBrakha ještě vystoupí kapela Jananas, která si už odnesla vítězství z několika hudebních soutěží a protlačila se na přední místa velkých českých festivalů. Po hlavním koncertě se mohou návštěvníci festivalu těšit na vystoupení pětičlenného klezmerového ansámblu Létající rabín, který hraje především hudbu východoevropských židů.

Nedělní koncert na hlavní scéně zahájí Pigband, což je nový rozmarný hudební projekt Olina Nejezchleby. Pohodovou náladu prázdninového nedělního večera dotáhnou k dokonalosti svou hudební hravostí, trefnými texty a houpavými melodiemi Bratři Ebenové.

O víkendu se v kulisách pohádkové Telče také odehraje první divadlo pro děti i dospělé, kterých bude letos na Prázdninách v Telči víc než kdy jindy. Sérii pouličních divadel odstartuje v neděli odpoledne na telčském náměstí Teátr Víti Marčíka s pohádkou Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Kočovný divadelní ansámbl Víti Marčíka se na festivalu pořádně zabydlí. Komedianti zakotví svoje maringotky, natáhnou provazy pro provazochodkyni Kristýnu, vynesou stoly, židle, válendy a tři dny a tři noci budou na telčském náměstí žít a v komediantské atmosféře předvádět svoje nejlepší divadelní kusy. I v neděli, hned po koncertě Bratří Ebenů, bude připraveno další představení a to Romeo a Julie v dešti, tragicky komická adaptace slavné Shakespearovy hry.

Od začátku až do samotného konce festivalu bude na náměstí před zámkem a na zámecké baště probíhat trh s nejrůznějšími uměleckými předměty, oblečením, hudebními nástroji, keramikou, přívěsky z různých materiálů atd. Souběžně s trhem také na festivalu probíhají v místní Základní umělecké škole tvůrčí dílny, na kterých je možné se naučit nějakou rukodělnou činnost, například drhnutí, uzlíkování, batikování, vitrážování, linoryt, tisk na trika, pletení z pedigu, kůže anebo provazu. Z festivalu si tak zájemci mohou odvézt originální dárek vlastní výroby. Pro děti i hravé dospělé bude také připravena dílna deskových her a nepravidelně se budou konat i různé sportovní dílny.

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010