Poslouchat country znamená žít country . . .

Pamatujete Lojzo?

09.03.2012 17:14

Letos v září oslaví 30 let slovenská skupina Lojzo. Tato kapela vznikla na počátku 80. let 20. století. Její počátky pamatuji velmi dobře. Texty písní byly totiž velmi vydařené, dostatečně peprné nepostrádající recesi a humor, který ale nebyl podbízivý. Taktéž jejich vystoupení to byl vždy i nezapomenutelný vizuální zážitek včetně průvodního slova a té nezpívané části každého koncertu.

Kapela ve své době přinesla nový prvek ve svých písních a stala se tzv. představitelem moderního městského folku. Sami členové skupiny jej kdysi na počátku existence skupiny označovali svým vlastním termínem : dlažbový folk - pouliční folk všedního dne, jenž velmi často směřoval k folk-rocku a folk-popu. Rozdělením republiky se sice skupina vytratila z hledáčků českého posluchače.

Když v roce 2006 zemřel hlavní lídr skupiny Marián Kochanský, zdálo, že kapela již svoji činnost neobnoví. Ale dlouhodobá tradice nakonec zvítězila. Do kapely v roce 2008 nastoupili 2 noví členové a Lojzo pokračuje dále.

No a právě letos se Lojzo „dožívá“ 30 let na scéně, což se skupina rozhodla řádně oslavit. Narozeninové turné bude probíhat od 13. dubna do 29. září a bude se skládat ze 30 koncertů v Česku, Slovensku, ale také v Řecku a Polsku.

Nelze nijak vysledovat a jakkoliv doložit do jaké míry tvorba skupinu Lojzo ovlivnila českou hudební scénu, faktem ale je, že na tvorbu slovenské skupiny Lojzo v Čechách asi o osm let později velmi úspěšně navázala skupina Šlapeto, jejíž vlastní tvorba byla původnímu slovenskému Lojzu v lecčems podobná - jednalo se také o řízný velkoměstský folk.

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010