Poslouchat country znamená žít country . . .

Pálení čarodejnic na Burešově

02.05.2010 11:07

I letos se sešla početná skupina kamarádů a přátel na Burešově, aby zapálili oheň a při pohledu na krásné údolí Zlína, které postupně orámovala noční obloha s hvězdami a osvětlení Zlína, oslavili příchod jara. Kamarádů se sešlo opravdu hodně, staré tradice ožily plnou silou. Opravdu působivé čarodejnické masky a nejrůznější další doplňky dotvářely atmosféru setkání.

Vedle uplatňování celé řady zvyků se vesele opékalo a posilovalo nejrůznějšími moky, uvolněná atmosféra a pohoda sálala ze všech tváří. Vše dokreslovaly tóny písní a doprovod kytar a nezbytné basy.

Prostě bylo hezky a tak nikomu nepřišlo, že se duben přehoupl do května, byl páteční večer, většinu přítomných čekal volný víkend a tak domů nikdo nespěchal. Nakonec jsme se rozcházeli hluboce po půlnoci.

A jak symbolická byla poslední píseň, která zazněla při pohledu na zlínské údolí při dohasínajícím ohni. 

Znám jedno krásný místo, často vracívám se tam  . . . . na místo kde Bůh na čelo Zemi políbil, na to místo, kde se můžeš srdcem dotknout hvězd . . 

Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine)  se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou.  Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodejnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.

Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

Zvyky a tradice českých vesnic vychází přímo z pohanství, oslavy přírody byly silně ovlivněny křesťanstvím, které se snažilo pohanské zvyky vykořenit.

Dneska vnímáme pálení čarodejnic především jako oslavu návratu jaro a jeho "vypuknutí" v celé síle. Vždyť začíná květen, tedy měsíc kdy všechno kvete a příroda nás zahrnuje svoji krásou.

materiály a citace písně . . .  Wikipedia, Blanka Prudilová - Krásný místo 

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010