Poslouchat country znamená žít country . . .

Okolo Třeboně - multižánrová akce v následujícím víkendu

21.06.2010 09:47

Již tento týden proběhne krásná multižánrová a nejen hudební akce - festival Okolo Třeboně. Ze dvou různých zdrojů Vám předkládám bližší informace kolem tohoto festivalu včetně podrobného programu.

Za redaktory Folktime bylo kolem festivalu napsáno:

Zesnulého Ladislava Smoljaka, si připomene již za pár dní festival Okolo Třeboně. Jeden ze dvou otců Járy Cimrmana byl dlouhá léta patronem benefičního běhu Járy Cimrmana, jehož výtěžek putoval nadaci Slunce pro všechny, která se stará o handicapované děti. „Ladislav Smoljak přinášel na festivalu radost lidem. O tom festival je a chceme, aby stále byl, takže tradice běhu zůstane zachována,“ řekl ředitel festivalu Pavel Barnáš. Stejnou tradicí je i představení Divadla Járy Cimrmana, to letos přijede s hrou České nebe.

Hlavní hvězdou multižánrové přehlídky, která se v Třeboni uskuteční od 25. do 27. června, bude písničkář Jaromír Nohavica. Jeho nedělní večerní koncert v zámeckém parku celou akci zakončí. „Několik let jsme snili o tom, že zazpívá v zámeckém parku. A teď se nám sen splní,“ říká hlavní dramaturg a ředitel festivalu Pavel Barnáš. Nohavicův koncert začne v 21 hodin, do parku začnou pořadatelé pouštět návštěvníky v 19 hodin.

Okolo Třeboně přinese téměř tři desítky kapel a hvězdy mnoha různých žánrů. Ať už to budou discofunkoví Nightwork s Vojtěchem Dykem, folkař Karel Plíhal, worldmusic Hradišťanu, jazzman Laco Deczi či raper s kytarou Xindl X, který festival zahájí 25. června, stylově v pravé poledne. Festival nabízí každoročně i netradiční spojení. V minulosti to byl třeba koncert Vlasty Redla s dechovkou. I letos bude jeden unikát: 'superskupina' All Stars Band, kde jedinečně spolu zahraje a zazpívá sedm osobností z folkových kapel nastupující generace. Tato formace bude vrcholem pátečního programu.

V All Stars se sejdou písničkářka Žofie Kabelková, zpěvačka Inka Tognerová (Šantré), kytaristé a zpěváci Vít Troníček (Marien), Jan Žamboch (Žamboši), Jan Přeslička (Epy de Mye), bubeník Jan Noha (Bezefšeho) a basista Jakub Šimáně (Mošny). Společně zahrají 13 písní včetně hitů Nechce se mi domů nebo Lovec amorů. „Ten nápad se mi líbí: pro tuto muziku je typické společné muzicírování, tak proč to nepřenést na pódium,“ komentoval svou účast Vít Troníček.

Zatímco sobota sází na tradici (Plíhal, Hradišťan, Deczi, Nezmaři), pátek „jde do rizika“ a spoléhá na mladé kapely. Sedm se jich představí na scéně Houpací kůň, která dává prostor nadějím, jež možná jednou zaujmou místa Nohavici či Hradišťanu. „Žánrově jde o pestrou směs folku, world music, speed folkloru i písničkářů.“ doplnil Barnáš.

Program se ovšem každý týden rozšiřuje. V neděli, která vyvrcholí s Nohavicou, nezapomínají organizátoři ani na děti a připravili akci Zpíváme a tančíme s Míšou. „A vracíme se i k žánru, který byl u vzniku Okolo Třeboně. Country scéna se uskuteční v romanticko-nostalgickém prostředí pláže Ostende,“ doplnil Barnáš. K tradičním účastníkům patří kmotři festivalu Nezmaři.

Pevné místo v programu mají Třeboňští pištci, recesistický cyklozávod Okolo Třeboně i literární dvorek, kde loni sklidil úspěch Jaroslav Formánek. Letos budou v Galerii U Žabouše ze svých knih číst osobnost české fantasy Pavel Renčín i budějovický cestovatel, prozaik a mystifikátor Jan Cempírek. „Nově přibude další koutek do třeboňských zákoutí a to koutek cestovatelský: po Route 66 zájemce provedede cestovatel Zdeněk Jurásek, známý propagátor této americké legendy,“ upozornil Barnáš..Záštitu nad festivalem převzal jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Vstupenky za nejlevnější ceny lze sehnat na webu www.okolotrebone.cz. Pořadatelé už také chystají další akce na léto: 31. července přijedou do Třeboně bratři Ebenové, 20. srpna Jan a František Nedvědovi.

Program festivalu: Okolo Třeboně 25.6. - 27.6. 2010

PÁTEK 25. 6.

Náměstí TGM - Soutěž Houpací kůň
12.00 Xindl X (host)
13.00 Yantar
13.35 Passage
14.10 9. patro
14.45 Nevermore&Kosmonaut
15.20 Leporelo
15.55 Çava
16.30 Mladý dynamický kolektiv band
17.10 Marien (host)

Zámecké nádvoří
18.00 Vítěz Houpacího koně
18.35 Jananas
19.35 All Stars Band
21.00 No Heroes (finalista RGM Live Space)
22.00 Nightwork

Divadlo J. K. Tyla
19.00 Divadlo Járy Cimrmana: České nebe

 

SOBOTA 27. 6.

Náměstí T.G.M.
13.00 Běh Járy Cimrmana
14.00 Cykloturistický závod Okolo Třeboně

Galerie u Žabouše - Literární dvorek
15.00 Zdeněk Jurásek – Route 66
16.30 Pavel Renčín, Jan Cempírek (autorská čtení)

Nádvoří zámku
18.00 Nezmaři
18.55 Zhasni
20.00 Karel Plíhal
21.20 Laco Deczi a Celula New York
22.40 Hradišťan

Divadlo J. K. Tyla
19.00 Divadlo Járy Cimrmana: České nebe

Hotel Hvězda
23.30 Mrakoplaš

NEDĚLE 28.6.

Zámecké nádvoří
12.00 Zpíváme a tančíme s Míšou – pořad pro děti

Letní hospůdka Pláž Ostende
14.00 Hráz
15.00 Honza Bican a Sešlí přátelé
16.00 BBB
17.00 Sem tam

Zámecká zahrada
21.00 Jarek Nohavica

PONDĚLÍ 28. ČERVNA

Schwarzenberská hrobka
20.00 Třeboňští pištci

 

A pozvánka z pera Vaška Koblence

Okolo Třeboně, scéna Houpací kůň
25. 6. 2010, náměstí TGM
12.00 – 18.00
Na Okolo Třeboně funguje už 5. rokem scéna pro mladé kapely. Jmenuje se Houpací kůň s podtitulem Jednou jsi dole, jednou nahoře. Dává prostor nadějím a objevům, které by mohly za pár let být na vrcholu a zaujmout místa Nohavici či Hradišťanu. Scénou prošly už desítky kapel, mezi vítězi figurují třeba Žofie Kabelková, Zhasni, Hromosvod nebo Pavel Houfek Band. Vítěz má recitál na hlavní scéně, dostane cenu i nějakou finanční odměnu, zahraje si na spřátelených festivalech, hrají ho rádia etc.

Soutěž je letos v pátek 25. června na třeboňském náměstí TGM. Symbolicky v pravé poledne ji zahájí raper s kytarou Xindl X a představí se celkem sedm kapel plus jako host pardubičtí Marien v čele s Víťou Troníčkem, který dlouhá léta vedl i úspěšná Poupata. „Žánrově jde o pestrou směs folku, world music, speed folkloru i písničkářů,“ řekl ředitel festivalu Pavel Barnáš.

Profily kapel:
9. patro (Praha) – Folk laděný trochu do soft jazzu, swingu či funky. Produkuje výhradně vlastní tvorbu orientovanou na sdělení v textu a hudbu, která je ovlivněna folkem, jazzem, swingem a kdoví čím ještě. Zpěvačka Helena Svítková dobře cítí blues, ale i další žánry. Melodicky výrazný swingující klarinet, poetické (Láska? Buďto se za námi do skříně zavírá anebo si přenáší Himálaje) i vtipné texty, třeba o zhýralci, který se za trest ocitne v ženském těle...
Çava (Praha) – Akustická kapela s hudebním přesahem do world music, folku a jazzu vznikla v 90. letech jako volné hudební sdružení studentů matematicko-fyzikální fakulty UK. Díky blízkému vztahu členů k Francii dostala název Çava. Neotřelé harmonie i aranže, živelný doprovod perkusí, brilantní flétnová sóla, spolupráce s invenční textařkou (Beata Struhárová) a ženský hlas o mnoha tvářích. Repertoár – vlastní skladby, jazzové standardy, upravené motivy lidových písní. Kapela pravidelně spolupracuje se zpěvačkou v českém znakovém jazyce Andreou Kalců.
Leporelo (Brno) – Zbrusu nová kapela okolo písničkáře Ivo Cicvárka a zpěvačky Markéty Tulisové, kterou Ivo potkal náhodou u ohně v Náměšti nad Oslavou. Kapela o sobě píše: Žánr? Něco mezi lo-fi folkem a akustickým popem, prostě primitivní melodická muzika... Chytlavé melodické písničky, výrazný zpěv Markéty Tulisové, brilantní kontrabas i mandolína a Ivo Cicvárek jako energický pianista i kytarista. V nejlepším smyslu slova kvalitní mainstreamový folk.
Mladý dynamický kolektiv band (Plzeň) – Speed folklor, balkán, world music a další směs v bláznivě rychlých a temperamentních rytmech. Speed-folklorní kapela (Česko, Slovensko, Ukrajina) vznikla v roce 2001 z potřeby několika herců amatérského divadla vyzkoušet si účinkování také na scéně hudební. Koncerty jsou plné svižné česko-slovensko-ukrajinské lidové hudby a humoru. V devítičlenné sestavě figurují pozoun, trumpeta, housle, kytara, harmonika i bicí.
Nevermore&kosmonaut (Brno) - Brněnský Michal Šimíček, řečený Kosmonaut patří do party kolem Textařské dílny. Jeho texty mají často surrealistické kontury, rád používá metod automatických textů. Základ kapely je tříčlenný (kytara, baskytara a cajon). Folk'n'rollová muzika šlape, melodie mají cit pro slogan, texty chrlí s vervou slam poetry. A tak Kosmonautovi velryby plují příborníky k překvapení polárníka ve smokingu, strašlivá doba se rozprostila a dozvíme se, že "já mám kajne švestr und brudr a tak ticha užiju si mnogo" A snad nejkrásnější je prostý fakt, že „mlčení je tma, co vychází z úst“...
Passage (Praha) – Melodická folková muzika s výrazným saxofonem. Barvící vícehlasy, hudba hraná s drajvem a nasazením. Kapela v dobrém místy připomene severočeskou předchůdkyni Jarretu, skupinu Jen tak, a to celkovým zvukem i neotřelými textařskými postřehy. Původně duo Jardy Kuchaře a Davida Watzla (ex-Stráníci) posílila trojice Martin Kasa (flétny, saxofon a klarinet), Honza Klupka (baskytara) a Markéta Šiffelová (zpěv). „V podkroví levnýho podnájmu/ zkouším složit duchaplnou ódu/ kapky rytmus udávají k ránu/ z rezavýho vodovodu...“
Yantar (Břeclav) – Softrocková, popfolková hudba. Od akusticky folkových začátků došla kapela až k nynějšímu folku s prvky rocku, popu, country a městského písničkářství. Písně mají vesměs klasickou písňovou formu se spíše přímočařejšími aranžemi. Na první poslech upoutají především zajímavé barvy sólových hlasů zpěvačky Veroniky Oslzlé a zpěváka Břeti Uhlíře. Kapela pracuje s vícehlasy (dle potřeby té které písně s dvoj- až čtyřhlasými vokály). Zajímavostí je rovněž využití tří kytaristů.

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010