Poslouchat country znamená žít country . . .

Jiří moravský Brabec

28.06.2010 22:20

29.6.2010 - oslaví Jirka moravský Brabec padesátku. Tento svoji postavou nepřehlédnutelný muž se již spousty let věnuje našemu žánru jako publicista a moderátor na řadě festivalů včetně toho svého - "Horáckého džbánku"

Zítra tedy překročí onu pomyslnou hranici a vstoupí do své druhé půle života. Blahopřejeme

Asi víte, proč moravský, a ti co neví tak vězte že shoda jmen a příjmení a působení nastejném písečku s jiným Jiřím Brabcem, který by se letost dožil sedmdesátkyx, Jirkovi přidělila přívlastek moravský, aby se to nepletlo a Jirka ho přijal vpravdě mužně.

A když tedy slaví, tak malá připomínka jeho osoby v rozhovoru.

Není o něm slyšet, ale jeho články jsou k vidění téměř všude. Na festivalech je nepřehlédnutelný, ale v době klubové sezóny jakoby se po něm zem slehla. Čím tedy žije JmB, zeptal jsem se nedávno v Kuřimi.

 

 

Bydlím v Kuřimi, což je město s 9.000 obyvateli kousíček od Brna směrem do přírody. Kdysi jsem se musel rozhodovat, jestli chci v Kuřimi jen bydlet, nebo i žít. Aneb, řečeno jinak, mám-li se nějak míchat a angažovat do místního dění, nebo mám-li brát Kuřim jako místo, kam přijedu z cest oddychnout si, odpočinout, a zase vypadnu. Rozhodl jsem se pro angažovanost, i když mi bylo jasné, že mne to bude stát moc sil, které pak budou chybět jinde. A navíc, že to bude většinou práce bez nároků na honorář. Stál jsem u zrodu místních novin, které se jmenují Zlobice, a které vycházejí desátý rok. Více než osm let jsem jim šéfoval, nebýt toho, že mne zvolili do zastupitelstva, šéfoval bych dosud. Takhle na nich jen dřu jako mezek. Zlobice se jmenují podle významného vrchu nad Kuřimí, ale někdy mám den po uzávěrce pocit, že důvod je jiný. Pak jsem taky křísil z nebytí místní kulturák, který patřil fabrice, co už je v konkurzu a sedm let zde žádná kultura nebyla s výjimkou pár plesů v zimě. Teď jsem dramaturgem tohoto zařízení, navíc v létě dělám Kuřimské zámecké kulturní léto na nádvoří místního zámku a spolupracuji s místní ZUŠkou. Dětičkám z místního literárně dramatického oboru píšu scénáře na každoroční vystoupení. Tím tedy žiju ve své Kuřimi.

Původem jsem ze Žďáru nad Sázavou, mám tam maminku, jezdím za ní a snažím se být pořád tak trochu i Žďárák. Pomáhám tam s přípravou Horáckého džbánku, teď tedy zrovna žiju dolaďováním detailů a v úterý se tam jedu podívat a zkontrolovat, jestli všechno klape.

Jinak pochopitelně píšu do FC, snažím se poslouchat hudbu soustředěně a nacházet v ní novou radost. Snažím se i vzdělávat, a to jak hudebně, tak všeobecně kulturně a vůbec všeobecně. Snažím se každý měsíc přečíst šest knih, z toho tři odborné z různých oblastí a jednu sbírku poezie. Zmáhá mne to stále víc a víc. Je-li to poznat na tom, jak a co píšu, nevím.

Kromě psaní do FC se podílím i na dalších hudebně-publicistických aktivitách. S kolegou Dvorníkem právě doděláváme další díl pokračování oblíbených zpěvníků České a slovenské hity, v rádiu mám pořad na ČRo Regina Brno jednou za čtrnáct dní v neděli a nepravidelně na Českomoravských večerech mluvím do étéru po celé republice. Těch pořadů pro ČRo Brno bych zvládl i dvojnásobek, protože je to asi nejlepší možnost pro publicistu - vlastně tam většinou recenzuji nějakou tu desku s možností to, o čem mluvím, pustit. No a třikrát do roka se mihnu Aportem v Kritikách.

Loni jsem psal politické komentáře do mf DNES, ale vykašlal jsem se na to, přišlo mi trochu divné směřování toho listu. Jinam jsem zatím své politické komentáře nenabídl, tak je mám jen verbálně nad televizní kanalizací.

Občas ze mne vypadne text - volně nebo na melodii, obojí je možné. Ovšem ubit množstvím jiného, píšu zřídka. I když, teď v červnu by jich na deskách mělo vyjít asi sedm, ale to je spíš náhoda. Něco mám rozdělaného a čekám, až se to usadí, ale ze všeho co dělám, cítím, že textování v poslední době nejvíc odbývám. Chci to v létě nahradit a dohnat. Což znamená, že chci letos v létě míň uvádět festivaly. Aby byl čas, klid a vyčištěná hlava. Nevím, jak moc se mi to povede dodržet.

Pak asi také někteří lidé mají soukromý život. Kdy ho žijí, nechápu. Už nemám čas ani na courání se republikou, zanedbávám i pití vína a v poslední době i vaření. Děti sourozenců už jsou příliš velké, aby prahnuly po strýčkovi, vlastní nemám, žádné velké přátelství taky ne. Takže moc do společnosti nechodím, žiju samotářsky ale fakt se nenudím.

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010