Poslouchat country znamená žít country . . .

Jakub Noha a jeho profil na Proglasu

07.10.2010 07:14

U příležitosti nedávných 60. narozenin folkrockového písničkáře Jakuba Nohy jsme připravili jeho 60minutový profil. Těšit se můžete jak na písně ze zatím posledního alba Ryba nebo pták nebo jiné zvíře, tak na ukázky ze starších projektů. Poslouchejte v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 9. října od 19.15 nebo v úterý 12. října v 16.55.

Ve více než 300stránkové knize Vladimíra Vlasáka Folkaři najdete o Jakubu Nohovi pouhé tři stručné zmínky. V knize Bigbít Vojtěcha Lindaura a Ondřeje Konráda se o něm nepíše vůbec nic. Noha se totiž vždy pohyboval mezi folkem a rockem tak vehementně, že jej za svého plně nepřijali ani rockeři, ani folkaři. Už v roce 1995 na to téma odpovídal: „Já jsem byl spíš zhrzenej bigbítovej člověk a k folku jsem se dostal víceméně bezděčně. Když člověk píše písničky a hraje je sám na akustickou kytaru, automaticky je do tohoto žánru přiřazen.“ A dodává, že jej ovlivnilo i to, že svého času vystupoval společně s Oldřichem Janotou.

Na české Wikipedii o něm čteme, že se v dětském věku učil hrát na housle a na kytaru. Po studiu na střední škole vystudoval v roce 1975 Vysokou školu ekonomickou. V době studií byl zpěvákem ve Vysokoškolském uměleckém souboru univerzity Karlovy, po studiích během základní vojenské služby zpíval v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého v Praze. Do začátku 80. let vystupoval společně s Oldřichem Janotou, roce 1980 založil spolu s Jiřím Kohoutkem a Vlastimilem Markem hudební sdružení Na Prahu. V roce 1983 jim Supraphon vydává první singl, ve stejném roce se ale skupina rozpadla. Noha vystupoval krátce jako sólový písničkář a poté založil skupinu Nohaband, která s personálními změnami funguje dodnes. V roce 1993 natočila své první album Kde je ten ráj…, o dva roky později druhou desku Tady někde a v roce 1997 vyšlo CD Na Prahu! s rozšířenou verzí Nohova staršího alba Popelka jde na ples a také s textovými a obrázkovými přílohami – šlo totiž o jeden z prvních českých nosičů formátu CD extra. Zatím poslední Nohovo album vyšlo v roce 2003 a jmenuje se Ryba nebo pták (nebo jiné zvíře).

Písně Jakuba Nohy mají v repertoáru i další skupiny, například Jarret, AG Flek nebo Folk Team. Noha tvrdí: „Pro mě je velká lichotka, že má o ty písničky někdo zájem. Vždyť proto je dělám. A tohle je, aspoň si to tak namlouvám, takový barometr zájmu. Člověk má samozřejmě určité představy o tom, jak má jeho písnička vypadat, a on to pak někdo udělá trošku jinak. Autor si k tomu tedy musí vytvořil nějaký postoj a já jsem se rozhodl, že si ty písničky každý může udělat jak chce.“

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010