Poslouchat country znamená žít country . . .

Hlefštýn počátkem srpna ožije opět muzikou

03.08.2010 20:35

 

Na Helfštýně opět hudebně…

Radostná zpráva dorazila ze severu Moravy. Na hrad Helfštýn se opět vrací naše muzika. S radostí zveřejňuji zprávu o Hradním FolKování na Helfštýně:

V sobotu 7. srpna 2010 v 19 hodin se 2. nádvoří hradu Helfštýna rozezní folkem. Po dlouhých letech se tento žánr vrací do starobylých prostor kovářského hradu, aby přilákal zpět své příznivce. Počátkem devadesátých let jich na Helfštýn jezdívaly za muzikou tisíce…

Kamenné zdi hradu, zvyklé v posledních letech zejména na zvonění kovadlin, budou jedinečnou kulisou pro 1. ročník nesoutěžní přehlídky folkové muziky. Jestli bude dobře zvládnut a posluchači přijat, může snad někdy přerůst ve festival. Ale to ukáže čas a praxe.

Dramaturgie prvního ročníku vychází zejména z regionálních zdrojů. Jako první se představí kapela DOMINO z Olomouce (https://domino.chytry.cz). Čtveřice zkušených muzikantů i zpěváků interpretuje moravské lidovky ze Sušilova sborníku ve folkovém hávu stejně brilantně, jako spirituály či folkové standardy třeba Petra, Paula and Mary. Vycizelované lahodící vokály, instrumentálně bravurní. 

Potom ovládne hradní nádvoří čistokrevné blues v podání skupiny ALIBABA z Horky nad Moravou (www.skupina-alibaba.com). Postupem času kapela vykrystalizovala jak co do složení, tak co do zaměření ve vynikající a nezaměnitelné trio výborných muzikantů s originální autorskou tvorbou Mirka Vepřka. Jsou ověnčeni vavříny z významných soutěží a účastí na prestižních hudebních událostech (Blues Aperitiv jako předkolo Blues Alive v Šumperku atd…). Blues a swing v jejich podání je tím, co kaviár pro gurmána.

„Andělský folk“ nám ze Vsetína přivezou ŽAMBOŠI (www.zambosi.cz ). U nich doma bydlí nejen Krtek (mezi muzikanty vážené divácké ocenění z festivalu Zahrada v Náměšti na Hané) z roku 2003, ale také dva Andělé: ten první s přívlastkem 2006 za CD To se to hraje…, ten druhý s přívlastkem 2009 za CD Přituhuje. Víc desek a Andělů nemají. Zatím. Stáňa a Honza Žambochovi spolu s fenomenálním perkusistou Jiřím Nedavaškou tvoří folk-jazzovou formaci, jaká u nás nemá obdoby. Stmívání na Helfštýně v jejich společnosti bude nezapomenutelným zážitkem.

Závěr bude patřit neregionálnímu hostu: severočeské formaci BOB A BOBCI (www.bobabobci.cz).Nebydlí v klobouku, ale porůznu v severních Čechách od Litvínova po Teplice. Hrají spolu už 14 let. A to mají ve svém středu tři učitelky! Muži v kapele už nikdy k jídlu nesednou se špinavýma rukama, smrkají do kapesníků, znají nejvyšší hory všech českých pohoří, zdraví zřetelně a nahlas a před kapelním vozem se už bez pobízení sami řadí do úhledného dvojstupu. Hrají výhradně vlastní tvorbu, postavenou na výborných textech Věrky Teršípové a zpěvných melodiích René „Ježka“ Kříže. Výrazné instrumentální výkony a zejména zajímavý ženský trojhlas, to vše ve spojení s trojhlasem mužským vytváří typický sound kapely, která kolem sebe šíří pohodu, radost a dobrou náladu nejen muzikou…

První ročník nesoutěžní přehlídky folkové muziky na kovářském hradě pořádá Muzeum Komenského v Přerově, p. o., ve spolupráci s městem Lipníkem nad Bečvou. Slovem provází moderátorka Blanka Tornádo Prudilová.

Přijďte si první sobotu v srpnu na Helfštýn poslechnout, co pro vás vy(Fol)Kovali pořadatelé. Za jednotné vstupné 80 Kč opravdu bude co poslouchat.

Blanka Tornádo Prudilová

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010