Poslouchat country znamená žít country . . .

AG Flek a Karel Markytán odpovídá

23.06.2010 00:33

Pískalo se na Portách, když zněly na tehdejší dobu „bígbítové“ písničky, kterým kvalitu potvrdil až čas. A není hezkým paradoxem, když dnešní AG Flek už byl kritikou zasunut i kamsi mezi přežívající kotlíkářsko-nostalgickou hudbu, která mladé posluchače oslovit nemůže. Nemyslím si to.

Současná sestava skupiny je tou nejsilnější. Posledním počinem se stalo vydání DVD s jednoduchým a všeříkajícím názvem Koncert. Nejedná se rozhodně o obyčejný záznam vystoupení. Je to výběr toho nejlepšího z celé, poněkud necitlivě přerušené, historie skupiny. Dokonalá interpretace, pečlivý a přesný střih, promyšlená dramaturgie, to vše vás při sledování přitlačí do židle. Není to záznam, od kterého občas odběhnete. A věřte, že se na tento Koncert vrátíte víckrát. Mapuje totiž dokonale to nejsilnější, co naší scéně, a záměrně se vyhýbám termínu folkové, AG Flek dal a dává. Dva velcí individualisté a osobnosti Ivo Viktorín a Karel Markytán, kteří se jako zázrakem dokážou skvěle doplňovat a respektovat. Pohodovost a preciznost baskytary Pepy Šobáně. Jedinečný hlas úžasné barvy a výrazu Blanky Táborské. A přičtete-li ještě písničky přesně a bez exhibic umocňující bicí Davida Velčovského a excelentní a přitom ani v nejmenším neexhibující kytaru Michaela Vašíčka, máme tu rázem jednu z našich nejlepších skupin.

A protože jsem byl zvědavý, položil jsem několik otázek Karlovi Markytánovi:

Když jste se v devadesátých letech vrátili na pódia, zdálo se, že pracně lovíte svoje vlastní písničky. I když jste vždy dokázali chyby přejít s úsměvem, jak se vám v té době hrálo?

Ne tak dobře jako dneska. Zevnitř můžeš věci jistou dobu vidět zkresleně, ale odezva byla tehdy jasně vlažnější. A to ti něco napoví a na jistotě nepřidá.

Asi ne každá kapela, která se vrátí k vystupování v původní sestavě, se může pochlubit tím, že hlavní zásluhu má věrný posluchač a příznivec skupiny …

Nepopiratelně hlavní :-) … když k tomu přidáme nutnou shodu dalších podstatných okolností. Ale Petr Řehořka nám dost pomáhá.

Ohlížíte se zpět nebo současný AG Flek žije spíše budoucností?

Myslím, že máme na to ukázat, že nežijeme jen z minulosti. Něco jako obhajoba existence na pódiu.

V současné sestavě mám pocit z umocnění skvělé autorské tvorby a interpretace Blanky s kytarou Michaela Vašíčka a bicími Davida Velčovského. Jak se rodila tato sestava?

Náhoda a chuť zase hrát. Hoši – tedy Michael a David včetně Pepy, který s náma začínal, odcházeli od Vlasty Redla a my tři s Ivem a Blankou jsme chtěli hrát. Ideální stav. Jen toho využít.

Považuju to za jednu z největších předností současného AG Fleku, že i oba noví muzikanti se dokázali vcítit do písniček a nemají snahu o exhibici za každou cenu. Naprosto vyrovnaný zvuk skupiny…

Já to považuju za důkaz vyzrálosti obou muzikantů.

Souznění Ivo Viktorína a Karla Markytána a jejich tvorba, Blanka Táborská užívající si zpěvu, promluvy Pepy Šobáně, úžasné kytarové kousky Michaela Vašíčka, dokonalý doprovod Davida Velčovského. Kde jsou slabiny AG Fleku?

Je rozumné o nich mluvit a připouštět si je?

AG Flek je folkovou nebo rockovou skupinou, nebo stále škatulky neřeší?

AG Flek se vždycky projevoval nadžánrově, myslím. To je věc, na které se snad vždycky shodneme. A někdy to o nás i píšou.

Nemáte sami pocit, že s dobrou podporou byste mohli promluvit nejen do malého českého hudebního rybníčku?

Já s tím pocitem spát nechodím.

Z vaší muziky vyzařuje atmosféra a nálada navozující pocity jakoby spíš výtvarné, než hudební. Je to záměr?

Nevím jak Ivo, ale já jsem si v dětství hodně kreslil. :-)

Jak vznikají současné aranže vašich písniček. Je to práce samotného autora skladby nebo kolektivní záležitost? Nenaráží při tom na sebe tolik výrazných osobností?

Obecně je to tak, že věkem je každý víc sám sebou a ochota akceptovat jiný názor je menší.

Pozorujete nějaký vývoj v typickém posluchači písniček AG Fleku?

My jsme nikdy moc neútočili na „první signální“, nikdy jsme neměli jednoduché písně. Ti, co nás poslouchali a poslouchají nejsou z řad primitivů a mají vývoj za sebou. :-) Tak ať se klidně nevyvíjí, jen ať přibývají.

Stal se současný AG Flek soudržnou partou muzikantů?

Hlavně muzika nás drží pohromadě. A to z nás dělá soudržnou partu.

Nové DVD Koncert dokonale a reprezentativně mapuje vaši tvorbu. Původně se mělo rodit z několika koncertů, ale pak vše bylo trochu jinak…

Vždycky je lepší mít na výběr. Ale je to jak to je a myslím, že je to dobré.

Na DVD posluchači neznalí vaší historie nepoznají, které ze skladeb patří k těm starším nebo k novějším. Vnímáte to jako přednost nebo problém?

Pak se dá říct, že je to stylové, ne?

Před nějakou dobou jsem v diskusi objevil názor mladého posluchače, který se podivoval nad tím, cože ten AG Flek je za skupinu a že vůbec není nějak obecně známá… To bych i pominul, ale zeptal bych se, jak a čím můžete být zajímaví i pro diváka, který vás nezná.

Líbili jsme se mladému posluchači? Pokud ano, zřejmě je vnímavý a světelná mega - show pro něj není to nejdůležitější na světě.

Vše o kapele najdete na jejich stránkách www.agflek.cz nebo třeba ve Wikipedii. Historií kapely vás provede tato stránka.

A nemáte-li doma ještě alba Blázni umírají nadvakrát a Dohrála hudba, využijte vydání reedice obou desek v nakladatelství FT Records. Tyto dva kotoučky by vám rozhodně chybět neměly.

18.11. 2009 - Belmondo, Folk Time

Kontakt

Country club Halenkovice

countryclub.halenkovice@seznam.cz

Halenkovice 617, 763 63

Vyhledávání

Jak si znázornit všechny články na jednu stránku ?

Odrolujete až na spodní část stránky a klikněte na  "Všechny články"

Rychlá orientace na stránkách ?

Vpravo nahoře klikni na odkaz "mapa stránek"

Již jsme i na Facebooku, zařaďte se mezi naše přátele a zprostředkujte stránky i Vašim kamarádům 

Všimněte si možnosti chatovat při prohlížení webu, jak čti Zde

 

Country club Halenkovice - vaše brána do světa hudby, spuštěno 10. dubna 2010 ©

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode

Přístupy na web počítáme od 26. dubna 2010